مسکو: شوراي امنيت خروج آمريکا از برجام را بررسي کند


نماينده دائم روسيه در سازمان ملل گفت که مسکو اميدوار است مساله خروج آمريکا از برجام در نشست پيش روي شوراي امنيت درباره ايران مورد بررسي قرار گيرد.


به گزارش ايسنا، به نقل از تاس ديميتري پوليانسکي پس از تصميم رئيس جمهوري آمريکا براي رياست نشست پيش‌ روي شوراي امنيت گفت که اميدوار است در اين نشست مساله خروج واشنگتن از توافق هسته‌اي با ايران هم بررسي شود.


وي گفت: مطلع‌ هستيم برنامه‌هايي براي برگزاري يک نشست بلندپايه در 26 سپتامبر (4 مهر ماه) وجود دارد. اميدواريم جنبه‌هاي مرتبط با خروج آمريکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در اين نشست مورد بررسي قرار گيرد.


وي در ادامه خاطر نشان کرد که موضوعات مربوط به ايران فقط مي‌تواند در چارچوب قطعنامه 2231 شوراي امنيت سازمان ملل که در تائيد برجام به تصويب رسيد ،بررسي شود.


نيکي هيلي نماينده آمريکا در سازمان ملل هم گفت که دونالد ترامپ قصد دارد نشستي با حضور سران کشورها در شوراي امنيت سازمان ملل برگزار کند و رياست آن را عهده‌دار شود.


سفير آمريکا در سازمان ملل افزودکه دونالد ترامپ رياست جلسه شوراي امنيت سازمان ملل را براي رسيدگي به آنچه نقض قوانين بين‌المللي از سوي ايران و بي‌ثباتي‌اي که ايران در سراسر منطقه خاورميانه به راه انداخته، خوانده است بر عهده خواهد داشت.


و ي همچنين گفت که به پروتکل سازمان ملل پايبند خواهد بود و به مقامات ايراني اجازه خواهد داد در صورت تمايل در اين جلسه سخنراني کنند.


بر اساس اظهارات ديپلمات‌ها، ايران ممکن است براي ايراد سخنراني در جلسه 26 سپتامبر درخواست دهد. پيش‌بيني‌ مي‌شود که حسن روحاني، 25 سپتامبر در مجمع عمومي سازمان ملل سخنراني کند اما هيات نمايندگان ايران در سازمان ملل هنوز در اين باره اظهار نظري نکرده است.


سفير آمريکا در سازمان ملل همچنين اظهارنظر کرده است که آمريکا با سخنراني روحاني مخالفتي نخواهد کرد.


هيلي که در ماه سپتامبر رياست شوراي امنيت را بر عهده دارد، گفته است که پيش بيني نمي کند پس از برگزاري جلسه شوراي امنيت به رياست ترامپ درباره ايران، بيانيه رسمي يا قطعنامه اي از سوي اين شورا ارائه شود و هدف اين جلسه اعتراض به سياست هاي ايران است.


اين تصميم اما احتمال مجادله رو در رو ميان دونالد ترامپ و مقامات ايراني و احتمالا حسن روحاني را که بنا به پروتکل سازمان ملل به اين جلسه دعوت خواهد شد، بالا مي برد.


به گفته هيلي، ترامپ براي مسئول دانستن ايران در اقداماتي که دولت آمريکا آن ها را موجب بي ثباتي مي داند، "بسيار مصمم است".


نيکي هيلي در کنفرانسي خبري ادعا کرد: سخت است جايي را پيدا کنيم که درگيري اي وجود دارد و ايران در مرکز آن قرار ندارد. به عقيده ما اقدامات آنان ناديده گرفته شده و براي مدت طولاني از آن ها چشم پوشي شده است و ما فکر مي کنيم که زمان آن رسيده که ايران بايستد و در اين باره توضيح دهد.


احتمال دارد که اين اقدام، ترامپ را با انتقاداتي از سوي مخالفان آمريکا و حتي متحداني نظير انگليس و فرانسه که به شدت با خروج واشنگتن از توافق هسته اي مخالف بودند، روبرو کند. هيلي همچنين اظهارنظر کرده است: متوجهم که برخي از اعضا صحبت درباره اين موضوع را مناسب نمي دانند اما به شخصه بر اين باورم که وقتي در شوراي امنيت درباره مسائلي که صحبت از آنها مناسب نيست حرف مي زنيم، اتفاقات خوبي مي افتد.


وي افزود: مي خواهيم مطمئن شويم که آنها فهميده اند جهان آنان را زير نظر دارد.

/ 0 نظر / 39 بازدید