کاهش نرخ سود بانکی در روند توسعه

نظرات کارشناسان و فعالان اقتصادی

مدیر کل دفتر تحقیقات و سیاست های پولی و بازرگانی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گفت گو با خبرنگار مهر گفت : با کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی فاصله نرخ سود دریافتی و پرداختی و کاهش و بانک به سمت کارایی پیش خواهد رفت .

علی خرسندیان کاهش نرخ سود تسهیلات را اقدامی موثر برای حمایت از تولید و صنعت کشور عنوان کرد و افزود کاهش نرخ سود تسهیلات با توجه به تاثیری که در کاهش هزینه های تولید دارد می تواند موثر باشد . جامعه اسلامی مهندسین با تاکید بر ریشه یابی و رفع موانع تولید و سرمایه گذاری اعلام کرد : بالا بودن نرخ سود بانکی ، بوروکراسی اداری و برخی ناهماهنگی های تصمیم گیران اقتصادی از جمله موانع تولید و سرمایه گذاری است . که باید این موانع را برطرف کرد . بالا بودن سود نرخ بانکی ، هزینه های تولید را افزایش می دهد .

همچنین با کاهش سود نرخ بانکی ایجاد انگیزه برای مردم در امر سرمایه گذاری برای طرح های تولیدی بیشتر خواهد شد و این کار اشتغال زا می باشد .

برای ایجاد انگیزه در مردم در جهت فعالیت های تولیدی باید امنیت سرمایه گذاری را برقرار کرد . بالا بودن نرخ بیمه تامین اجتماعی و بالا بودن هزینه های تولید از دیگر موانع سرمایه گذاری در طرح های تولیدی و اشتغال زا است .

می توان گفت ریشه ی تورم در ایران وابستگی اقتصادی به درآمد های نفتی و حجم زیاد دولت است . برای کاهش نرخ سود تسهیلات باید تولید ناخالص ملی را افزایش و حجم پول در گردش را کاهش داد کاهش نرخ تسهیلات بدون کاهش نرخ تورم امکان پذیر نیست .

یک کارشناس امور پولی و بانکی در مورد آثار منفی نرخ بالای تسهیلات روی اقتصاد کشور گفت : نرخ بالای تسهیلات موجب کاهش سرمایه گذاری در بخش های مختلف شده و اجرای طرح های توسعه ای و جدید را با مشکل مواجه کرده است .

هوشنگ خوستویی در مورد کاهش نرخ تسهیلات بانکی در کشور گفت : تغییر نرخ بهره یکی از کارهایی است که باید به صورت علمی صورت بگیرد و نمی توان به صرف اعمال قدرت آن را تغییر داد ، زیرا هرگونه تصمیم تصمیم غیرعاقلانه در مورد تغییرات نرخ تسهیلات تبعات زیان باری برای اقتصاد کشور در پی خواهد داشت ، نرخ تسهیلات باید نرخ تورم را پوشش دهد به این معنا که اگر کسی اقدام به سرمایه گذاری کرد باید سودی به آن تعلق گیرد که از نرخ تورم بیشتر باشد و بدین ترتیب نرخ تسهیلات با نرخ تورم رابطه مستقیم دارد و تا زمانی که نرخ تورم کاهش نیابد قادر به کاهش نرخ تسهیلات نخواهیم بود . همچنین ایشان در مورد کاهش نرخ تورم در کشور گفت : اگر ما بخواهیم نرخ تورم را در کشور کاهش دهیم باید تولید ناخالص ملی را افزایش و حجم پول در گردش را کاهش دهیم که این امر مستلزم سیاست گذاری های کلان اقتصادی می باشد و به یک جهت گیری درست و صحیح نیاز دارد .عباس پالیز دار به خبرگزاری مهر گفت : بر همگان روشن است که با پایین آمدن نرخ بهره های بانکی پول های سرمایه داران به جای سرازیر شدن در بانک ها به سمت و سوی سرمایه گذاری در بخش تولید سوق پیدا کرده و بدین سان با افزایش واحد های تولیدی تنوع عرضه محصولات تولید شده به بازار فراوان گردیده و با افزایش عرضه کالا ها در بازار قیمت کالا ها نیز کاهش پیدا می کند و لذا با این روش اصول گرانی و تورم مهار می گردد و با رشد کاهنده مواجه خواهد شد .

مدیر عامل بانک پاسارگاد دکتر مجید قاسمی گفت : کاهش نرخ سود و بهره بانکی زمانی اثر دو چندان و مثبت دارد که در قالب یک بودجه منضبط صورت گیرد و اگر بودجه کشور از انضباط اقتصادی مناسب برخوردار نباشد ( کاهش بهره نیز تاثیری در مهار تورم نخواهد داشت ). وی افزود دولت باید اجازه دهد که بانک های خصوصی همدوش با بانک های دولتی رشد کنند و در اقتصاد تاثیر گدار باشند و مهم ترین برنامه و الویت بانک های خصوصی شکستن نرخ غیر رسمی بهره در بازار آزاد باشد .

 

کاهش نرخ بهره بانکی مفید یا مضر

با وجود اینکه شورای عالی پول و اعتبار بحث کاهش نرخ سود بانکی را در دست بررسی دارد با این حال هنوز بین کارشناسان و اقتصاد دانان در این مورد اختلاف نظر هایی وجود دارد .

موافقان این بحث معتقدند که با کاهش نرخ سود بانکی سرمایه ها به سمت تولید پیش می روند و هزینه های تولید کاهش می یابند و موجب کاهش تورم می شود و در نهایت زمینه های رقابت کالا ها در بازار های جهانی را فراهم می کنند  .

مخالفان این طرح عقیده دارند کاهش نرخ سود بانکی بدون اصلاح ساختار سایر بخش ها نه تنها باعث خروج سرمایه های مردم از بانک ها می شود بلکه با توجه به افزایش رشد نقدینگی و ساختار نامناسب بودجه ریزی و هزینه های بی رویه ی دولت بر مشکلات بیش از پیش می افزاید و باعث خروج سرمایه ها از بانک ها می شود و همچنین موجبات کاهش سطح پس انداز ها را فراهم می کند .

/ 0 نظر / 6 بازدید