سازمان نظام مهندسی صنایع ایران تشکیل می شود

به گزارش روزنامه اطلاعات فرآیند ایجاد سازمان نظام مهندسی صنایع ایران به عنوان یکی از مفاد قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی و اجتماعی که در سال‌های اخیر مسکوت مانده بود، دوباره با پیگیری وزارت صنعت، معدن و تجارت از سرگرفته می شود.

دکتر مهدی فتح اله رئیس انجمن مهندسی صنایع ایران دیروز با بیان این مطلب گفت: رشته‌های تخصصی در حوزه مهندسی با تحولات جدید علمی دستخوش تغییرات ژرفی شده اند و در برخی مفاهیم تخصصی آنچنان عمیق شده که تفاوت معنا داری با سایر مباحث کلان حوزه مهندسی پیدا کرده اند. از این رو پیش نویس سند ایجاد یک سازمان کاملا تخصصی در حوزه نظام مهندسی صنایع قرار است از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت تقدیم مجلس شورای اسلامی شود که درصورت تصویب، تدوین دستورالعمل‌ها و پایش نحوه اجرای آنها در حوزه مهندسی صنایع به این سازمان واگذار خواهد شد.

به گفته وی، ضرورت تشکیل چنین سازمانی قرار است در چهاردهمین کنفرانس بین المللی مهندسی صنایع که از ۱۸ تا ۱۹ بهمن در مرکز همایش‌های سازمان مدیریت صنعتی برگزار می شود، بررسی خواهد شد.

دکتر مهدی غضنفری دبیر علمی همایش مذکور به خبرنگاران گفت: در این گردهمایی که با حضور ۵۰۰ نفر از مدیران و اساتید حوزه مهندسی صنایع و با سخنرانی کارشناسانی از کشورهای هلند، آمریکا، ژاپن،چین و فرانسه برپا می‌شود، موضوعاتی نظیر کاربردهای نوین مهندسی صنایع در اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، ایجاد کسب و کارهای نوپا، صنعت بورس، بانک وبیمه، توسعه پایدار و سلامت محیط زیست، تولید تجهیزات پیشرفته و سیستم‌های لجستیک یکپارچه هوشمند مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی گفت: علاوه بر این در بخش بررسی تئوری‌های اصیل مهندسی صنایع به تکنیک‌های نوین مدل سازی تئوری بازی، روشه‌های جدید بهینه‌سازی غیر قطعی، محاسبات نرم و تکنیک‌های عارضه یابی سازمانی و تحلیل شبکه پرداخته می شود.

به گفته غضنفری، یکی از مهمترین مباحث این همایش بین المللی توجه به ظرفیت استارت آپ‌ها و کسب و کارهای نوین در ایجاد دورخیز برای رفع مشکلات صنعتی کشور است. به عبارت دیگر در کارگاه‌های جنبی این همایش قرار است مهمترین مسائل و مشکلات صنعتی کشور از سوی صاحبان صنایع طرح شود و همزمان گروهی از استارت آپ‌ها پیشنهادهای لازم برای رفع آنها را ارائه دهند.


/ 0 نظر / 37 بازدید