خط مشی اجتماعی سلمان فارسی

ای کسانی که ایمان آورده اید ، هر که از شما از دینش بازگردد چه باک ، زودا که خدا مردمی را بیاورد که دوستشات بدارد و دوستش بدارند . در برابر مومنان فروتنند و در برابر کافران سرکش ، در راه خدا جهاد می کنند و از ملامت هیچ ملامتگری نمی هراسند . (( سوره مائده ، آیه 54))

از آنجا که تاریخ دقیق ولادت و درگذشت سلمان فارسی چندان روشن نیست . بهترین زمان برای بحث درباره خط مشی حکومتی وی و مواضع او در خصوص اداره امور صنعتگران و اقشار مختلف جامعه مبعث رسول اکرم مراد حقیقی وی که او را به عنوان اهل بیت خویش عنوان نموده اند انتخاب شد .

وی اگرچه تنها خلافت و ولایت علی بن ابیطالب (ع) را به رسمیت می شناخت ولی در عمل نقطه وفاق خلافت ابوبکر ، عمر ، عثمان و علی بن ابیطالب (ع) در حکومت مدائن بود . او هنگامی که خط مشی خود را برای مردم مدائن تشریح می نماید نگرش و اعتقاد عمیق خویش نسبت به عدالت و تامین اجتماعی را در عصر خویش  بیان می دارد و همگان را از رویکرد سیاسی خویش شگفت زده می نماید . او در روز های ابتدایی حکومت خود همگی مردم فقیران و صنعتگران را فرا می خواند و خط مشی خود را چنین تشریح می نماید : ای فقیران مدائن و ای صنعتگران شما را برای امر مهمی فرا خوانده ام . بدانید که اسلام کنز مال را حرام کرده است و اینکه مزد کارگر تمام داده نشود ... شما را ای صنعتگران دعوت کردم که بگویم من با شما هستم . در من همواره بر روی شما گشوده است . از اهل هر حرفه و فنی می خواهم که بزرگ خود را انتخاب کنند تا هر وقت مساله ای یا مظلمه ای پیش آمد به بزرگ آن حرفه مراجعه کند . خداوند دوست دارد که انسان از دسترنج خود ارتزاق کند . ولکن تمامی دریافتی از بیت الامال را که پنج هزار درهم است برای فقیران صرف می کنم و خودم سبد می بافم و از ثمره کارم استفاده می کنم .

منبع :

سلمان فارسی ، سید عطا الله مهاجرانی ، انتشارات اطلاعات ، چاپ چهارم ، تهران ، 1382

/ 0 نظر / 38 بازدید