رهنمودهای مقام معظم رهبری نقشه راه تمام بخشهای صنعت است

وزیر صنایع و معادن تاکید کرد: حضور و مقام معظم رهبری در صنعت خودروسازی نمادین بود اما ایشان فرمودند که منظور کل حوزه صنعت است.به گزارش روابط عمومی وزارت صنایع و معادن، علی اکبر محرابیان با اشاره به تشریف فرمایی رهبر فرزانه انقلاب در روزهای آغازین سال جدید در جمع صنعتگران گفت: این حضور به صورت نمادین در صنعت خودروسازی بود اما ایشان فرمودند که منظور کل حوزه صنعت است و تبیینی که از بخش صنعت داشتند به عنوان بخش اساسی و محوری در رشد و تعالی کشور فضا را برای رشد و تعالی صنعت و معدن فراهم خواهد کرد.
محرابیان افزود: مقام معظم رهبری صنعت برخاسته از ذهن و اندیشه ایرانی یا صنعت بومی و بومی سازی صنعت را مطرح کردند و ما هم به دنبال همان صنعت هستیم و نکاتی مهمی را که ایشان در سطوح کلان و کاربردی فرمودند مورد توجه قرار می دهیم.
وی نقش بومی سازی صنعت در تمامی ابعاد و استفاده از خلاقیت و توان دانشمندان و فعالان حوزه صنعت را در جهش صنعتی کشور بسیار مهم دانست و گفت: با تبیین ایشان از صنعت به عنوان بخش محوری در رشد و تعالی کشور، فضا برای رشد و توسعه بیشتر این بخش فراهم خواهد شد.
به گفته محرابیان ،‌ صنعت موضوعی فرابخشی است و دولت ، مجلس و بخش خصوصی در پیشرفت این حوزه نقش مهم و مؤثری دارند و در این باره وزارت صنایع و معادن برنامه‌ریزی کرده است تا فرمایشات ایشان را در محورهای مختلف کاملاً عملیاتی کند.
وی ادامه داد: البته بسیاری از فرمایشات رهبر انقلاب در قالب سند چشم انداز کشور ذکر شده است و برای تحقق جهش صنعتی که ابراز رضایتی هم از رشد صنعتی داشتند ، ما تغییراتی در برنامه ها می دهیم که این موارد نیز منظور شود.
وزیر صنایع افزود: محورهای تحقیق و توسعه، ارتباط با دانشگاه، ساماندهی واردات و جلوگیری از واردات بی رویه و کالاهای بی کیفیت، جلوگیری از قاچاق از محورهای کار خواهد بود و توجه به صادرات و رشد آن نیز به عنوان یکی از ارکان توسعه صنعتی و محورهای حرکت و کار مورد توجه ما است.
وی با اشاره به نامگذاری سال جدید به نام "سال همت مضاعف و کار مضاعف " تصریح کرد: فرمایشات مقام معظم رهبری و جهشی که امروز از صنعت انتظار دارند درهمین راستا دنبال می شود و با تلاش بیشتر، رشد و جهش بیشتری را باید انتظار داشت.
محرابیان ابراز امیدواری کرد برنامه های پیش بینی شده برای امسال در زمینه رشد سرمایه گذاری و افزایش تولیدات صنعتی، کشور را به نقطه‌ای برساند که کارنامه قابل قبولی را در این حوزه تقدیم مردم کند.
وزیر صنایع و معادن در ادامه با اشاره به مهمترین دستاوردهای سال 88، رشد صنعتی را در حوزه های مختلف قابل قبول خواند و افزود: البته این به معنای عدم ناکامی نیست و باید گفت که در برخی حوزه ها می توانستیم بهتر کار کنیم و کارنامه بهتری ارائه دهیم که امیدواریم در سال 89 جبران شود.
محرابیان تصریح کرد: قطعا در سال جاری پروژه های صنعتی در وزارت صنایع و معادن به صورت دائمی پایش و طرح ها پیگیری می شود و تلاش می کنیم براساس هدفگذاری های سال 89، با بهره برداری از طرح های در دست اجرا، از ظرفیت های موجود حداکثر استفاده بشود تا تولید را به حد اکثر رشد برسانیم.
وزیر صنایع در ادامه ارتقای کیفیت را موضوعی دائمی و مستمر خواند و افزود: در دنیا دو نوع سیاست برای ارتقای کیفیت وجود دارد که یکی رقابت در کشور مقصد و صادرات و دیگری باز کردن بازار داخلی به روی واردات و رقابت در داخل کشور است که در این صورت، حمایت های موثر از افزایش کیفیت انجام نمی گیرد و ما سیست اول را دنبال می کنیم.
محرابیان همچنین از سختگیری بیشتر در حوزه استاندارد خبر داد و خاطر نشان کرد: تدوین استاندارد و اجباری نمودن بسیاری ازاستانداردها مهمترین برنامه ای است که در سال 89 دنبال می کنیم به گونه ای که خودروسازان و تولید کنندگان دیگر با افزایش کیفیت به تولید ادامه دهند
/ 0 نظر / 7 بازدید