گزارش اکونومیست از چشم انداز اقتصاد ایران در سال 2009

واحد اطلاعات اکونومیست طی گزارشی از چشم انداز اقتصادی ایران در سال 2009، با پیش بینی قیمت 65 دلاری برای نفت خام، رشد اقتصادی و تورم در ایران طی این سال را به ترتیب 8/3 درصد و 5/21 درصد ارزیابی کرد.به گزارش خبرنگار اقتصادی فارس واحد اطلاعات اکونومیست طی گزارشی به بررسی چشم انداز اقتصادی ایران در سال 2009 پرداخته و رشد اقتصادی، تورم، وضعیت جذب سرمایه های خارجی، سیاست های مالی و برخی دیگر از شاخص های اقتصادی ایران در این سال را مورد بررسی قرار داده است

رشد اقتصادی 8/3 درصدی برای ایران در سال 2009

 

این گزارش می افزاید: از میزان رشد تولید ناخالص داخلی ایران در طول ماه‌های آتی به دلیل سقوط قیمت نفت کاسته می‌شود. انتظار می‌رود که کاهش درآمدهای نفتی در سال 2009 دولت ایران را در اجرای برنامه‌های اقتصادی انبساطی با مشکل مواجه کند. این امر یقینا بر قدرت خرید مردم و حجم سرمایه‌گذاری دراین کشور تاثیرگذار خواهد بود. اما مشکلات دولت ایران به اینجا محدود نمی شود، رشد درآمد کشور از محل صادرات نفت به دلیل نبود افزایش ظرفیت استخراج و تولید امکان‌پذیر نخواهد بود که دلیل اصلی این امر را می‌توان کشمکش‌ها و به خطر افتادن منافع سرمایه‌گذاران خارجی دانست. این وضعیت، ایران را همچنان ناگزیر از ادامه واردات فزاینده بنزین خواهد کرد که اعمال سهمیه بندی از سال 2007 نیز تاثیر مهمی بر آن نداشته است. اکونومیست پیش بینی می کند که رشد واقعی تولید ناخالص داخلی ایران با کاهشی عمده مواجه شود و در سال مالی 2009-2010 به 8/3 درصد و در سال مالی 2010-2011 به 5/4 درصد برسد.با توجه به وابستگی ایران به درآمد نفت، این کشور با نیاز فزاینده‌ای برای سرمایه‌گذاری خارجی جهت افزایش ظرفیت استحصال و تولید گاز و نفت مواجه است. این در حالی است که به نظر می‌‌رسد اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران و یا حتی تهدید به تصویب آنها می‌تواند آسیب‌هایی به اقتصاد این کشور در بلندمدت وارد آورد.ادامه جنجال غرب بر سر برنامه هسته‌ای ایران، این کشور را از حضور سرمایه گذاران اروپایی محروم می‌سازد و این آرزو که سرمایه گذاران آسیایی جای خالی آنها را پر کنند در عمل کمتر به واقعیت تبدیل شده است. اگرچه احتمال وضع تحریم علیه صنایع نفتی ایران در حال حاضر بسیار ناچیز است و با انتشار گزارش اخیر ارزیابی اطلاعات ملی آمریکا کمتر نیز شده است با این حال احتمال وضع محدودیت‌های تنبیهی علیه صنایع نفتی ایران از سوی شورای امنیت می تواند چشم اندازی دیگر را رقم بزند.

کاهش نرخ تورم به زیر 22 درصد در سال 2009

 

بر اساس این گزارش میزان تورم در ایران تا 22 سپتامبر 2008 (آخر شهریورماه 1387) به 4/29 درصد رسید ، در شرایطی که متوسط تورم در طول سال 2007 کمتر از 1/17 درصد بود. گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که قیمت کالاهای اساسی و خدمات به شدت افزایش یافته و هزینه‌های واردات نیز فزونی گرفته است. در حالی که دولت همچنان سیاست‌های اقتصادی خود را دنبال می‌کند نگرانی درباره ادامه تورم همچنان وجود خواهد دارد. بر این اساس پیش‌بینی می شود متوسط نرخ تورم در سال 2008 به 28 درصد برسد . در عین حال انتظار می‌رود با کاهش قیمت کالاهای وابسته به نفت نظیر محصولات پتروشیمی و کالاهای پلاستیکی و نیز سایر کالاها، نرخ تورم در سال 2009 به 5/21 درصد و در سال 2010 به 18 درصد برسد.

منبع : رستاک

/ 0 نظر / 43 بازدید