تحلیل بنیادی سهام

تحلیل بنیادی سهام، ترتیب منطقی از کل به جزء دارد. درمرحله اول تحلیلگر توجه خود را به محیط اقتصادی معطوف می‌دارد که محیط اقتصادی می‌تواند نمایانگر تغییر در قیمت آینده سهام باشد.

به‌عنوان مثال بالا رفتن نرخ تورم و نرخ بهره، قیمت سهام را پایین می‌آورد. در مرحله دوم تحلیلگر به صنعت توجه می‌کند. چون صنایع مختلف واکنش‌های متفاوتی به محیط اقتصادی نشان می‌دهند. مثلاً تقاضا برای کالاهای بادوام مثل خودرو، وسایل عمده خانگی ، خانه و آپارتمان نسبت به تغییرات اقتصادی بسیار حساس هستند. در حالی‌که تقاضا برای سایر کالاها مثل ضروریات زندگی (از قبیل مواد خوردنی) و برخی دیگر از کالاهای مصرفی کم دوام، نسبت به تغییرات اقتصادی واکنش زیادی نشان می‌دهد.

بعد از بررسی شرایط کلی اقتصاد و صنعت، تحلیلگر، بنگاه اقتصادی مورد نظر را بررسی می‌کند، چون آنچه که در اقتصاد و صنعت رخ می‌دهد ممکن است در مورد بنگاه اقتصادی معینی صادق نباشد . حتی وقتی‌که اقتصاد درحال رشد مناسبی است، شرکت‌هایی وجود دارند که وضع اقتصادی خوبی ندارند. بر عکس آن نیز ممکن است صادق باشد. یعنی وقتی‌که اقتصاد دوره رکود را می‌گذراند، شرکت‌هایی وضع اقتصادیشان بهتر شده و از رشد بالاتری برخوردار می‌شوند.

وقتی‌که اقتصاد، دوره رکود خود را می‌گذراند، بسیاری از سرمایه‌گذاران در صدد نقد کردن قسمتی از پرتفوی خود برمی‌آیند. عرضه بیشتر سهام و تقاضاهای کمتر از پیش برای آن، سبب کاهش قیمت سهام می‌شود. به‌طوری‌که قیمت بازار برخی سهام، زیر ارزش ذاتی آنها می‌رود که این موقعیت مناسبی برای سرمایه‌گذاری ایجاد می‌کند. سرمایه‌گذارانی را که برخلاف عقیده و عمل اکثر سرمایه‌گذاران عمل می‌کنند در انگلیسی «مانع» (Constraint) می‌نامند. مانع بودن و برخلاف اکثریت عمل کردن آسان نیست. فکر کنید چقدر جرات می‌خواهد که به خرید سهام ادامه داد وقتی که شاخص کل سهام 500 واحد یا بیشتر پایین بیاید. در تحلیل تکنیکی نیز روشی مشابه وجود دارد که قبلاً در مقاله تحلیل تکنیکی در این ستون به آن اشاره شد. در تحلیل تکنیکی، مانع، برعملی خلاف آنچه که تحلیلگران براساس تحلیل خود پیشنهاد می‌کنند، تاکید دارد.

بیشتر تحلیلگران مالی و سرمایه‌گذارانی که از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند، «مانع» نیستند. بلکه از تحلیل بنیادی پیروی می‌کنند. که این تحلیل شامل تحلیل وضعیت اقتصادی، صنعت، عملکرد شرکت و موقعیتش در صنعت می‌شود.

استفاده از منطق تحلیل بنیادی باعث می‌شود تا تحلیلگران مالی و سرمایه‌گذاران بتوانند جهت تغییرات بازار را مشخص کرده و سهامی که قیمت بازار آن زیر قیمت ذاتی‌اش است را به خریداران سفارش و خریداری کنند.

منبع :

۸۴/۲/۱۹ - روزنامه آسیا - دکتر مصطفی مهدی‌زاده

/ 0 نظر / 43 بازدید