مولانا سفیر دوستی میان تمدن غرب و تمدن اسلامی است

فیلم سخنرانی کوتاه دکتر سید حسین نصر استاد دانشگاه جورج واشنگتن که به مناسبت سالروز درگذشت مولانا در ترکیه به سر می برد صبح امروز در همایش «آموزه های مولانا برای انسان معاصر » پخش شد .

وی گفت : می دانم که به مناسبت سالروز درگذشت مولانا این روزها همایشی در ایران برگزار می شود .  برگزار کنندگان این همایش از من نیز خواسته اند که سخنانی درباره مولانا عرض کنم . 

وی افزود : البته مولانا بزرگتر از آن است که بشود در این زمان کوتاه سخنی درباره وی گفت . « مثنوی »  او اقیانوسی از معرفت و عرفان است که هر چه انسان در آن شناور شود به قعر آن خواهد رسید نه به ساحلی دیگر . امکان احاطه بر « مثنوی » وجود ندارد ، زیرا احاطه به محیط و حدود بستگی دارد و « مثنوی » حدی ندارد .

دکتر نصر ادامه داد : دیوان شمس مولانا ضربان عشق الهی است و در آن عروض جدیدی در شعر فارسی عرضه شده است . دیوان شمس از نظر عروض و قافیه هیچ همتایی در زبان فارسی ندارد . « فیه مافیه» او گفت و گوی مستقیم با مرشدی بزرگ است که از حیات معنوی سخن می گوید . « رباعیات»  وی  در ادامه سنت رباعی گویی ابوسعید ابوالخیر است . « مجالس سبعه» مولانا مسائل عمیق عرفانی را دربر دارد .

وی اضافه کرد : اتفاقی نیست که روح پرفتوح مولانا که همیشه با هنر و زیبایی عجین بوده منشاء سنتهای موسیقی شده است . سنتهای موسیقی متاثر از مولانا به شکل مولوی خوانی در ترکیه و ایران و حتی « سند» وجود دارد . از روح پرفتوح او است که « سماع » طریقه مولویه اززیباترین سماعیات تصوف به شمار می رود . از برکت وجود مولانا است که طریقه مولویه - که به وسیله پسرش در آناطولی آن زمان به وجود آمده است - در سراسر عثمانی و جزایر مدیترانه گسترش یافته است . 

استاد دانشگاه جورج واشنگتن در پایان سخنان کوتاه خود گفت : در این سالها که میان اسلام و غرب حالت ستیز به وجود آمده ، ندای مولوی که ندای همدلی و همبستگی است رهگشا است  و مولانا به عنوان سفیر دوستی میان تمدن غرب و اسلام برگزیده شده است .  پیام او که به زبان فارسی نوشته شده تا زمانی که زبان فارسی پا برجاست باقی می ماند . باشد که این بزرگداشت جوانان را متوجه آثار مولانا کرده و لحظه ای دل آنان را به شنیدن ناله نی باز کند .

/ 0 نظر / 11 بازدید