بیانیه ششمین نشست هشت کشور در حال توسعه اسلامی

کوالالامپور- ششمین نشست سران کشورهای عضو گروه هشت کشور اسلامی در حال توسعه موسوم به دی هشت با تصویب یک بیانیه در مالزی به کار خود پایان داد به گزارش خبرنگار ایرنا از محل برگزاری این اجلاس در هتل هیلتون شهر کوالالامپور این بیانیه شامل فرازهای متعددی در خصوص تقویت همکاریهای کشورهای عضو در زمینه‌های متعددی همچون انرژی ، توریسم ، نیروی کار و منابع انسانی ، تغییرات اب و هوایی ، تسهیل تجارت می‌باشد.

فرازهایی مهم از بیانیه ششمین نشست سران هشت کشور در حال توسعه اسلامی در زیر می‌آید:
- ما بر تعهد مجدد کشورهای عضو در جهت حفظ و ارتقای همکاریهای اقتصادی - اجتماعی ، حفظ صلح و سرافرازی ملل ، احترام متقابل و تساهل در کلیه امور تاکید کرده و تلاشهای حافظ محیط زیست را در همه فعالیتهای خود در ذهن خواهیم داشت .

- با توجه با تاثیرات سوء بحران اقتصادی موجود در جهان ، ما موافقت می کنیم تا کلیه مساعی خود را در جهت همسو کردن موضع خود در صحنه‌های مختلف بین‌المللی و مذاکرات جاری متمرکز و همکاریهای منطقه‌ای خود را تقویت کنیم تا از این طریق تاثیرگذاری دی هشت را حفظ و منافع کشورهای در حال توسعه را تضمین کنیم .

- ما می‌دانیم که تجارت یک فعالیت حیاتی در صحنه بین‌المللی است و یک رژیم واحد برای تجارت جهانی در حالی که به هر دو دسته کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه منفعت آور باشد باید در برگیرنده و تضمین‌کننده سلامت اقتصادی کشورهای در حال توسعه نیز باشد. بنابر این ما بر یک نتیجه گیری معنا دار و عادلانه از مذاکرات دوحه در اسرع وقت تاکید می‌کنیم .

- ما می‌دانیم که سیستم‌های تجاری و مالی در صحنه بین‌المللی یک جزء بسیار مهم از همکاریهای بین‌المللی بوده و بایستی عادلانه و شفاف و دور از تبعیض باشد در همین راستا نیز خواستار الحاق هر چه زودتر جمهوری اسلامی ایران به سازمان تجارت جهانی می‌باشیم .

- ما می‌دانیم که توجهی جدی و فوری بایستی معطوف به بحران فعلی جهانی در زمینه کمبود مواد غذایی گردد که خود تهدیدی جدی برای ثبات اقتصادی جهان می‌باشد . در این راه تعمیق همکاریها شامل تشکیل شرکت‌های مشترک و درگیر نمودن بخش خصوصی ، تولید غذاهای حیوانی و ایجاد یک بانک بذر برای تسهیل توزیع و بهبود تولید بایستی در دستور کار قرار گیرد.

- با توجه به نقش بسیار مهم انرژی در ایجاد توسعه پایدار کشورهای عضو گروه نگرانی عمیق خود را از افزایش روزافزون قیمت نفت در جهان و عوارض شدید آن بر اقتصاد کشورها ابراز و جامعه بین‌المللی را به اتخاذ تدابیر فوری برای مقابله با این معضل فرا می‌خواند.

- با توجه به تاثیر منفی تغییرات آب و هوایی جهان و گرم شدن زمین ما تعهد مجدد خود را بر تقویت همکاریهای همه جانبه در زمینه بهبود وضعیت آب و هوایی اعلام و با حمایت از دستورالعمل بالی بر تلاشهای تعدیل‌سازی در زمینه تغییرات آب و هوایی تاکید می‌کنیم .

- با توجه به اینکه مهاجرت نیروی کار ابزاری مهم در ریشه کنی فقر می باشد و این مهاجرت برای هر دو کشور مبدا و مقصد منافعی در بر دارد ما بر ضرورت تقویت همکاریها در جهت حفظ حقوق کارگران مهاجر و تبادل تجربیات در این زمینه تاکید کرده و خواستار توسعه اعزام متمرکز نیروی کار در چارچوب این گروه و نیز به سایر مناطق جهان می‌باشیم .

- صنعت حلال ، بیوتکنولوژی و سوخت‌های تجدید پذیر در زمینه تلاشهای بخش خصوص قوت گرفته و این بخشها قادرند در آینده اقتصادی اعضای گروه نقش مهمتری را ایفا کنند.

- افزایش تجارت در داخل گروه دی هشت بطور رضایت بخشی افزایش یافته و از ‪ ۵/۱۴‬میلیارد دلار در سال ‪ ۱۹۹۹‬به بیش از ‪ ۶۰‬میلیارد دلار در سال ‪ ۲۰۰۷‬افزایش یافته است که نشانه ی ‪ ۲۰۰‬درصد افزایش در طی یک دوره هشت ساله می‌باشد. ما عمیقا معتقدیم این میزان با اجرای موافقتنامه تجارت ترجیحی افزایش خواهد یافت .

- ما از نتایج اولین نشست وزرای توریسم دی هشت و بیانیه صادر شده در تهران در سال ‪ ۲۰۰۸‬استقبال می‌کنیم و کمیسیونهای مربوطه را به اتخاذ تدابیر مناسب و اجرای آنها فرا می‌خوانیم .

- با توجه با امضای موافقتنامه تسهیل صدور روادید تجاری توسط مالزی و تایید آن توسط ایران ، بنگلادش ، پاکستان و ترکیه خواهان به اجرا در آمدن هر چه زودتر آن در میان اعضا می‌باشیم .

- ما برنامه دراز مدت همکاریهای اقتصادی مربوط به دهه دوم تشکیل گروه را تصویب کرده و آن را راهنمایی برای فعالیتهای آتی در ده سال پیش رو می‌دانیم . دبیرخانه گروه نیز به برنامه ریزی لازم در جهت اجرای هر چه زودتر این برنامه دراز مدت تاکید شده است .

- دعوت جمهوری نیجریه برای میزبانی هفتمین نشست سران دی هشت در سال ‪ ۲۰۱۰‬را می‌پذیریم .

/ 0 نظر / 42 بازدید