هاشمی: برای تحقق آزادی معنوی باید منطق جایگزین احساس شود

 خبرگزاری فارس: عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برای تحقق آزادی معنوی در جامعه باید منطق که زیر بنای تفکر شیعی است جایگزین برخوردهای احساسی شود.

محمد هاشمی امروز در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب در شیراز مبنی بر اینکه دستیابی به آزادی معنوی از مهم‌ترین اهداف انقلاب اسلامی است اظهار داشت: زیربنای فکری مردم و حکومت ما، مکتب تشیع است. براساس این مکتب همه روابط به صورت آزاد تعریف شده و حدود افراد، نوع آزادی‌ها به روشنی مشخص و نمونه‌های عملی آن نیز در تاریخ موجود است.
وی افزود: در دوران ائمه به این الگوها عمل شده و امروز ما تنها باید در رابطه با به روز درآوردن و قابل فهم کردن این روابط و حدود برای جامعه گام برداریم.
این عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران با تأکید بر اینکه آزادی معنوی در جامعه ما نهادینه نشده است تصریح کرد: در مواردی حتی آزادی تفکر و اندیشه نیز زیر سوال می‌رود، حال آنکه روش برخورد ائمه در موارد مشابه متفاوت بوده ‌است به عنوان مثال باید در تاریخ شیعه روزی را جستجو کنیم که امام صادق(ع) فرد کافر را تکفیر نمی‌کرد و با استدلال جوابگوی وی می‌شد.
وی با بیان اینکه در مکتب تشیع حفظ حرمت و حیثیت افراد و کرامت انسانی یکی از مسائلی است که نسبت به آن تأکید شده و حتی حرمت‌شکنی با قتل معادل شناخته می‌شود افزود: متاسفانه گاهی این دستورات را به فراموشی می سپاریم و به راحتی آبروی افراد در جامعه مورد تعدی قرار می‌گیرد.
هاشمی افزود: برخوردهای این چنینی که در تعارض با هدف غایی انقلاب که همان آزادی معنوی است باید از شیوه‌های عملی جامعه کنار گذاشته شود و روش‌های اصیل شیعه حاکم شود.

/ 0 نظر / 42 بازدید