مقام معظم رهبری در نماز جمعه تهران :

دنیاطلبی ریشه همه مشکلات و انحرافات جامعه است

حضرت آیت الله خامنه ای، با اشاره به لیالی پربرکت قدر، امیرالمومنین (ع) را برجسته ترین الگو و نمونه کامل فضائل و خصائص بندگان صالح دانستند و افزودند: یکی از کارهای مستمر حضرت علی (ع) به ویژه در دوران حکومت، تربیت اخلاقی جامعه بود زیرا آن حضرت، اخلاقیات ناپسند را ریشه مشکلات و انحرافات جامعه می دانستند.
ایشان با اشاره به کلام امیرالمومنین (ع) مبنی بر اینکه دنیاطلبی و دلبستگی به دنیا ریشه همه مشکلات و انحرافات جامعه است، خاطرنشان کردند: خداوند دنیا و طبیعت را با همه منابع سرشار آن، برای بهره برداری انسان و استفاده بیشتر بشر خلق کرده است و اگر ضوابط و قواعد الهی رعایت شود، این دنیا ممدوح است.
حضرت آیت الله خامنه ای افزودند: دنیای مذموم، یعنی رعایت نکردن حدود الهی برای بهره مندی از مواهب طبیعی جهان، و طرفداران این دنیای مذموم، تلاش خود را برای سهم خواهی بیشتر و دست اندازی به حقوق دیگران به کار می گیرند و از هدف اصلی خلقت جهان غافل می شوند.
ایشان راز اصلی انحراف جوامع را دنیاطلبی دانستند و خاطرنشان کردند: امروز به دلیل آنکه برخی انسانهای دنیاطلب، زمام امور جهان را به دست گرفته اند، به حقوق انسانها ظلم می شود، و دنیاطلبان برای رسیدن به مقاصد خود به فتنه و جنگ، تبلیغات دروغین، و سیاست بازی های ناجوانمردانه روی می آورند.
رهبر انقلاب اسلامی شرایط غبارآلود و مبهم را «شرایط فتنه» خواندند و افزودند: در چنین شرایطی که به وسیله دنیاطلبان به وجود می آید، برخی افراد بصیرت خود را از دست می دهند و تعصب های جاهلی رشد می کند و ممکن است برخی که دنیاطلب نیز نیستند در جهت دنیاطلبان حرکت کنند.
حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به روحیه زهد و تقوای حضرت علی (ع) در کنار تلاش ایشان برای آبادانی دنیا خاطرنشان کردند: امیرمومنان همواره دنیاطلبی و به دنبال جاه و مقام رفتن را مذموم می دانستند و تنها راه علاج دلبستگی به دنیا را تقوا بیان می کردند چرا که در پرتو تقوا، خداوند متعال در دل و جان انسان جایگاهی پیدا می کند که همه چیز در نزد او کوچک می شود.
رهبر انقلاب اسلامی، شبها و روزهای ماه مبارک رمضان به ویژه شب های قدر را بهار "ذکر و خشوع" و فرصت گرانقدری برای بهره مندی از ادعیه شریفه این ایام بر شمردند و تأکید کردند: انس با خدا و ذکر و استغفار، تأثیرات معجزه آسایی بر دل انسان دارد که از جمله آنها، کاهش دلبستگی به دنیا و توجه به عظمت پروردگار است.

حضرت آیت الله خامنه ای استقامت مردم را در هنگام تشدید حملات سیاسی تبلیغاتی دشمنان یادآوری کردند و افزودند: هنگامیکه ایادی بیگانه ایجاد اختلاف را در دستور کار خود قرار داده بودند مردم فریاد وحدت سر می‌دادند و وقتی دستگاههای جاسوسی دشمن، سعی در ایجاد اغتشاش در برخی شهرها کردند همین مردم بودند که در صف اول مقابله حضور داشتند. ایشان افزودند: وقتی دشمن تبلیغات خود را درباره مسئله هسته ای تشدید کرد مردم انصافاً بهترین واکنش ها را نشان دادند که این هوشیاری و استقامت و بصیرت قابل تجلیل است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: ملت عزیز ایران با همین ایستادگی و هوشیاری، دهه چهارم انقلاب را به دهه پیشرفت و عدالت تبدیل خواهد کرد که در اینصورت ملت و کشور آسیب ناپذیر خواهند شد.

حضرت آیت الله خامنه ای خاطر نشان کردند: البته کسانی که از اسلام و انقلاب سیلی خورده اند همچنان به دشمنی ادامه میدهند اما باید آگاهانه و هوشیارانه بهترین راه را برای حفظ منافع ملی و مصالح عمومی انتخاب و در این راه ایستادگی کرد.
رهبر انقلاب اسلامی وحدت کلمه آحاد مردم و نخبگان و مسئولان را از هر چیز دیگر لازمتر و واجب تر دانستند و افزودند: مردم باید احساس آرامش و امنیت سیاسی ـ روانی کنند اما دشمن سعی می کند با ایجاد التهاب این آرامش را بزداید و متأسفانه برخی در داخل نیز نادانسته این التهاب‌ها را افزایش می دهند.
ایشان با اشاره به نارضایتی مردم از برخی گفتگوهای بیجا و بی مورد در میان نخبگان سیاسی تأکید کردند: باید با هوشیاری به این مسائل کوچک و پوچ خاتمه داد.


/ 0 نظر / 41 بازدید