در همایش آلودگی صوتی عنوان شد :

استاندارد کردن وسایل نقلیه در روند تولید از مهمترین راه های کاهش آلودگی صوتی است .

به گزارش خبرگزاری مهر ، مهندس مهدی چمران امروز در همایش یکروزه آلودگی صوتی در تهران ، کلانشهرها ، چالش ها و محدودیت ها که در سالن آمفی تئاتر دانشکده بهداشت و انستیتو تحقیقاتی دانشگاه تهران برگزار شد ، گفت: آلودگی های فراوان از جمله آلودگی های بصری و تبلیغات مختلف در تهران و بسیاری از کلانشهرها موجب نا امنی روانی برای شهروندان می شود که باید در جهت رفع آنها اقدام کرد.

وی افزود: آلودگی های روحی و روانی موجب آلودگی های اجتماعی می شود که اثرات زیانبار و غیر قابل جبرانی در سطح جامعه و زندگی افراد دارد.

چمران با اشاره به کاهش آلودگی هوا گفت: در طرح تفصیلی برای منطقه 22 جمعیت را بین 300 تا 400 هزار نفر در نظر گرفته شده است تا کمبود فضاهای مختلف تهران از جمله دریاچه مصنوعی شهر تهران در آنجا برنامه ریزی شود.

وی افزود: کاهش تراکم جمعیت موجب کاهش آلودگی صوتی نیز می شود و پیشنهاد ما در طرح جامع شهر تهران این بوده است که تهران جمعیت بیشتری پیدا نکند و سقف جمعیت را در همین حد و با ازدیاد مجاز آن نگهداریم.

چمران با اشاره به آلاینده های صوتی در تهران اظهار کرد: وسایل نقلیه ای مانند موتورسیکلت ها و عدم استاندارد آنها از جمله آلاینده های مهم صوتی در سطح شهر هستند که توجه به استاندارد کردن این وسایل در کارخانه های تولید کننده موجب کاهش این آلاینده ها می شوند.

رئیس شورای شهر تهران در ادامه گفت: توسعه حمل و نقل عمومی یکی از روش های موثر در کاهش آلودگی صوتی است چرا که یک اتوبوس مناسب 30 اتومبیل را از سطح شهر کم می کند و این مسئله هم موجب کاهش آلودگی صوتی است و هم ترافیک و آلودگی هوا می شود.

وی افزود: اصلاح بزرگراه ها و مسیرهای عبور و مرور می تواند ناراحتی های صوتی را کاهش دهد چون اطراف بسیاری از این بزرگراه ها ساختمان های مسکونی وجود دارد که ساکنان آنها همیشه در عذاب هستند و آلودگی های صوتی آزارشان می دهد.

چمران ، اصلاح راه های عبور صوتی به ویژه در پنجره ها و اصولی ساختن ساختمان ها در این زمینه را یکی از مهم ترین راه های کاهش آلودگی صوتی دانست و گفت: بیش از 80 درصد از انرژی فضای ساختمان هایی که نمای شیشه ای دارند هدر می رود و آلودگی صوتی نیز در این ساختمان ها بیشتر مشاهده می شود که با استاندارد کردن شیشه ها به میزان مورد نیاز برای نورگیری می توان تا حدودی از آن جلوگیری کرد.