تهران- ایسکانیوز: همایش نقش اینترنت در گسترش فرهنگ اسلامی روز گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب با محورهایی همچون نقش اینترنت در ساخت فرهنگ عمومی جامعه، نقش اینترنت و تکنولوژی اطلاعات در دانشگاه های ایران، اعتیاد به اینترنت، علائم و عوارض ناهنجار فرهنگ آن، نقش اینترنت در توسعه فرهنگ صنعتی کشورهای اسلامی و محورهای دیگری از همین دست برگزار شد .

به گزارش روز سه ‌شنبه خبرنگار فرهنگی ایسکانیوز، رضا ابراهیمی دبیر اجرایی این همایش گفت: با توجه به اهمیت رسانه در گسترش و رشد فرهنگ اسلامی و بینش عمومی و لزوم توجهی بیش از پیش به استفاده صحیح و کاربردی از فناوری اطلاعات، با همیاری مدیریت مطالعات و پژوهش های فرهنگی و نیز حوزه معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب، با توجه به محورهای تعیین شده از 5 ماه قبل اقدام به پذیرش مقاله شد و دبیرخانه همایش قریب به 100مقاله دریافت که در این میان 20 مقاله برگزیده و 17 مقاله با محور های14 گانه در کتابی به چاپ رسید.
علی جلالی عضو هئیت مدیره انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی و استاد دانشگاه علم و صنعت نیز ضمن ضمن سخنرانی در این همایش اعلام کرد: اینترنت ابزاری است که ما را به دنیا و دنیا را به ما می شناساند.
هنگامی که به سند چشم انداز20 ساله نظام می نگریم می بینیم که در صدد شناسایی جایگاه ما در کشورهای اسلامی و در کل کشورهای منطقه است حتی دیدگاه نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس فناوری و علم است اما وقتی به چشم انداز در سطح ملی نگاه می کنیم به کاهش فاصله دیجیتالی کشورمان با سایر کشورها پی می بریم.
وی افزود: برای رسیدن به برنامه های نظام، با روش های سنتی نمی توان اقدام کرد. رسیدن به رشد سریع مستمر و پایداری در گرو استفاده از بازاریابی الکترونیکی و تجارت الکترونیکی است.
وی با اشاره به جایگاه کشورمان اظهار داشت: ما عضوی از جامعه اطلاعاتی هستیم و مانند عضویت در پروتکل انرژی اتمی تعهد داده ایم که در کنار 1۸6 کشور جهان عض جامعه اطلاعاتی هستیم اما هنوز نتوانسته ایم حرکت های بایسته و فراگستری در این راه انجام دهیم. جلالی تاکید کرد: جهان اسلام منفصل نیست بلکه شبکه ای متصل است. ما نمی توانیم مجزا عمل کنیم چرا که جهان اسلام نیز متصل و عضوی از یک شبکه است باید دانست که نقش اینترنت در جهان اسلام به عنوان اولین فرآیندی است که باید خودش را به صورت یک شبکه ببیند، پس تمام مسلمانان باید به صورت شبکه ای کار کنند.
در ادامه، علیرضا صالحی مدیرکل آموزش فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی و عضو هئیت علمی دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: امروزه صدها شبکه با زیباترین جلوه ها نمودها و با استفاده از پیشرفته ترین ابزارها به ترویج فرهنگ دینی خودشان می پردازند.
وی افزود: اگر به صورت طبیعی از خواب بیدار شویم، یک عادت بد فرهنگی خواهد بود. ما به صورت طبیعی به حساسیت پدیده ها پی نمی بریم به همین دلیل ارگان های فرهنگی و علمی وظیفه دارند که این حساسیت ها را برای جامعه مشخص کنند.
صالحی اظهارداشت: نهادهای رسانه ای شورای عالی انقلاب فرهنگی، رسانه ملی و تمام کسانی که نقشی در ارتباطات و اطلاع رسانی دارند باید نسبت به این زمینه سرنوشت ساز حساسیت زیادی نشان دهند.
دکتر مظاهری معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی نیز با حضوردر دقایق پایانی این همایش گفت: رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و رئیس هیئت امنای دانشگاه در پیامی که در جمع مدیران دانشگاه در اواخر بهمن ماه سال جاری مشهد مقدس دادند آن بود که محورهای همایش های برگزارشده در دانشگاه ها پژوهش محور، کیفی و تاثیرگذار باشد و این مبنا همواره در دانشگاه آزاد اسلامی رعایت شده است.
وی افزود: ما همواره با انقلاب رسانه های نوین سروکار داریم و این بحث را در مبانی خودمان نمی توانیم نادیده بگیریم.
وی با اشاره به نقش دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه فعالیت های فرهنگی اظهار داشت: دست آوردها و موفقیت های دانشگاه ها از جمله در حوزه فرهنگی آنقدر وسیع است که در نهاد رهبری در دانشگاه ها و وزارت علوم و امثال آنها بیان کرده اند که دانشگاه آزاد اسلامی در الگوسازی در عرصه سیاست های فرهنگی نقش بسزایی داشته اند./110/01